Pewnie czytasz tytuł i myślisz sobie „ehe, na pewno. Chyba dla ciebie, Klaudia, bo go studiowałaś i umiesz”. Może. Ale pragnę przypomnieć fakt, że też zaczynałam. Nie było tak, że pewnego ranka obudziłam się i o, już, umiem francuski. Chociaż zapewne byłoby to piękne 🙂

Ale do rzeczy, bo chciałam się skupić na UDOWODNIENIU, że francuski jest prosty.

Moi drodzy. Trudne to we francuskim wydaje się czytanie

Tak. Jak się go nie opanuje, to nie ma co się za język brać. Czy zwróciłe.aś uwagę, że napisałam „wydaje się czytanie”? Pytam, bo w rzeczywistości zasady wymowy są bardzo logiczne.

Jeżeli będziesz cierpliwy.a, to wkrótce dowiesz się na temat czytania nieco więcej. Muszę odświeżyć stare posty. Póki co, u mnie na Instagramie w wyróżnionych relacjach „wymowa” przedstawiam w zabawny sposób zasady czytania po francusku.

Czasy?

We francuskim istnieją tylko 3: przeszły, teraźniejszy i przyszły. I jeśli właśnie odetchnąłe.aś z ulgą, bo znasz angielski, a w nim czasów z 12, to muszę Ci powiedzieć, że w angielskim też występują 3 czasy, a na każdy z nich składa się kilka aspektów. Ale tu nie mowa o angielskim, lecz francuskim.

W języku francuskim nie ma tylu aspektów. W wielkim uproszczeniu powiem, że są tylko 2 czasy przeszłe, 1 zaprzeszły, 1 teraźniejszy i 1 przyszły. Oczywiście istnieje zwrot, że właśnie się coś zrobiło, że jest się w trakcie robienia czegoś oraz że zaraz coś się stanie, coś się zrobi (przyszły bliski).

Nie ma przypadków!

Hurra!

Odmienia się czasowniki przez osoby

O nieeee, Klaudia, a miało być tak prosto!

Spokojnie. Mimo że tak jest, zasady wciąż są bardzo logiczne. Na studiach co tydzień mieliśmy kartkówki z odmiany czasowników na gramie. Myślę, że byłoby mi łatwiej, gdyby ktoś mi powiedział, że istnieje w tym jakaś logika. Musiałam do wszystkiego dochodzić sama, ale się nauczyłam. Czy to oznacza, że nie sprawdzam odmian czasowników teraz w ogóle? Ależ sprawdzam! Czasem po prostu jest taki dzień, że nie mogę sobie przypomnieć jak to było bądź waham się między dwoma wersjami czy nie znam tego czasownika, więc lepiej się upewnić.

Więc jak?

I tak jak wspominałam- największą trudnością wydaje się wymowa. Uwierz mi, proszę, że jak ją ogarniesz, to będzie prościej. Francuski naprawdę wcale nie jest taki trudny jak wiele osób twierdzi.

Uczyłe.aś się kiedyś francuskiego? Jakie są Twoje największe trudności?

A może umiesz francuski? Czy zatem uważasz, że jest prostym językiem? Albo co sprawiało Ci największą trudność?

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *