Nie musisz znać francuskiego, żeby uczyć Twoje dziecko

Zapewne bardzo chciał.a.byś, by Twoje dziecko umiało francuski, ale martwisz się, bo Ty nie znasz tego języka, więc o czym w ogóle marzysz? Myślisz, że jedynymi sposobami jest zapisać je do szkoły językowej czy do przedszkola lub szkoły, gdzie dodatkowym językiem (o, dziwo) jest francuski?

Oczywiście, że to dobry pomysł, jednakże są metody dzięki którym możesz wprowadzić dziecko w świat francuskiego w domu.

1. Oglądanie bajek po francusku

Dziecko osłuchuje się wtedy z językiem, słyszy w jakich sytuacjach zostało wypowiedziane dane słowo, poznaje świat i dobrze się bawi. Możesz również włączyć bajkę, którą dobrze zna, ale we francuskiej wersji.

Nie jestem zwolenniczką, by sadzać dziecko przed ekranem i na okrągło puszczać mu bajki. Wiem jednak, że oglądanie bajek po francusku, to jedna z metod dzięki któremu dziecko może osłuchiwać się z językiem.

Zobacz: Dlaczego polecam oglądać seriale bez napisów?

2. Słuchanie francuskich piosenek dla dzieci 

Zamiast włączać polskie piosenki, włącz je po francusku. Piosenki wpadają w ucho i nawet się nie spostrzeżesz jak Twoje dziecko będzie samo powtarzało słowa, śpiewało i tańczyło.

3. Słuchanie audiobooków

Tu znów chodzi o osłuchanie się z językiem. Dziecko ma naturalne zdolności do wyłapywania dźwięków, powtarzania ich i podświadomego analizowania języka. Jeśli puszczanie bajek stanowi dla Ciebie problem, możesz śmiało zastąpić je audiobookami. Dobrze zrobione będą miały odpowiednie dźwięki jak np. szum wiatru, kasłanie czy pukanie do drzwi.

4. Jedno słówko na dzień

Mimo że nie znasz francuskiego, możesz wybrać jakiego słówka nauczy się Twoje dziecko w ciągu jednego dnia. Np. “un jouet”, czyli “zabawka”. Sprawdzasz wymowę np. w internetowym słowniku PONS, a następnie dajesz mu kolorowankę czy inną pracę plastyczną do zrobienia cały czas pytając i mówiąc dziecku co znajduje się na obrazku.

Najlepiej wybierz takie, które są u Ciebie w domu, np. zabawki, jedzenie czy meble.

5. Oglądanie programów

Znowu to oglądanie, co?

Na moim kanale na YouTube tworzę programy dla dzieci dzięki którym Twoje dziecko odkryje świat języka francuskiego.

Dodatkowo dla Ciebie wrzucam więcej pomysłów jak ćwiczyć z dzieckiem francuski, w jaki sposób się z nim bawić. Podaję niektóre zwroty, które warto, byś jako rodzić znał.a 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *