Filologia romańska- co to właściwie jest?

Kiedy ludzie pytają mnie co studiuję, odpowiadam “romanistykę, filologię romańską, czyli język francuski”.
Dlaczego tak zawile? Po prostu zbyt wiele razy, gdy mówiłam “romanistyka”, słyszałam “czyli włoski?” lub “łooo, podziwiam. Co cię tak wzięło na naukę rumuńskiego?”. Już nawet nie wspomnę o tym, że ludzie myśleli, że romanistyka, to to samo co germanistyka.

__________________________________________________________

ZOBACZ CO PO MATURZE, CZYLI SZEROKA GAMA ZAINTERESOWAŃ

__________________________________________________________

Zanim wybrałam się te studia, czytałam fora. Po prostu byłam ciekawa jak one wyglądają w praktyce. Wielokrotnie stykałam się ze  stwierdzeniem, że filologia to nie kurs językowy. Bo i owszem, człowiek uczy się języka, ale również kultury, literatury i historii danego kraju.

Praktyczna Nauka Języka Francuskiego (PNJF), to przedmiot, na którym rozwija się sprawności językowe. W zależności od uczelni, może on być podzielony na 4 odrębne zajęcia (=4 oceny w indeksie) lub 1(=1 ocena w indeksie). W Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych w Gliwicach, był podzielony na 4: gramatykę praktyczną, rozumienie (słuchanie i czytanie), język pisany i konwersacje.
Natomiast, o ile się nie mylę, na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu wszystkie powyższe sprawności są ćwiczone na jednym przedmiocie PNJF. Praktyczna Nauka Języka jest w każdym semestrze.

Jak już wspomniałam wcześniej, filologia to nie kurs językowy. Każda uczelnia realizuje zbliżone do siebie przedmioty. Niemniej jest kilka, które znajdują się na każdej: fonetyka, językoznawstwo, gramatyka opisowa, gramatyka historyczna, gramatyka kontrastywna, historia i historia literatury.

Oprócz tego, można wybrać sobie specjalizację. Na licencjacie mieliśmy nauczycielską i tłumaczeniową. Można się domyślić, że ta pierwsza najbardziej przypadła mi do gustu 😉 Co za tym idzie? Psychologia, pedagogika, metodyka, dydaktyka. Jak psychologia, to biologia (czyt. rozwój dziecka, funkcjonowanie mózgu i tym podobne. Chociaż na fonetyce i językoznawstwie też była biologia).

Dodatkowo mieliśmy lektorat drugiego języka: angielskiego lub włoskiego. Teraz jest również niemiecki i hiszpański.

Aktualnie robię magisterkę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Tutaj, jest podział na specjalizację nauczycielską i nienauczycielską oraz językoznawczą i literaturoznawczą.

Miłość, jaką pałam do analizowania utworów literackich sprawiła, że bez wahania wybrałam językoznawstwo. Bo, jakby się ktoś zastanawiał, przedmioty z literatury wyglądają tak samo jak język polski w szkole: lektura- analiza, lektura- analiza. TO JEST TYLKO MOJE ZDANIE, TAK WYGLĄDAŁO NA LICENCJACIE. Natomiast ciekawostki językowe, to jest coś, co lubię 🙂

Mój ulubiony przedmiot? Gramatyka pod każdą postacią! Na niej można było pomyśleć, zupełnie tak samo jak na matematyce w szkole 🙂

_______________________________________________________

Wpis powstał w ramach akcji #CoPoMaturze organizowanej przez Anię z blue-kangaroo.pl oraz Dagmarę z socjopatka.pl 

Mój pierwszy post #CoPoMaturze
CO PO MATURZE, CZYLI SZEROKA GAMA ZAINTERESOWAŃ

5 thoughts on “Filologia romańska- co to właściwie jest?

  1. Ojejku, nie wiedziałam, że ludzie tak nie ogarniają. 😂 Fajnie, że napisałaś ten tekst w ramach wyjaśnienia. 🤗 Czytałam też wcześniejszy post i podoba mi się jak przeanalizowałaś wszystkie opcje. Bardzo dobrze napisane! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *