Tacyt- kimkolwiek jest.

 
Poniedziałek wieczór, początek stycznia 2017. Pada śnieg, jest pięknie i biało dookoła. Jadę do Gliwic. Siedzę w srebrnym Cirtoenie, z tyłu- rzecz jasna. Rozmowa się toczy, jak zwykle, o studiach, o sesji, o mieszkaniu, akademiku, współlokatorach i tym podobnych. Radio włączone, w tle na przemian przewija się muzyka, wiadomości, reklamy. Nikt na nie nie zwraca uwagi: jednym uchem wpadnie, drugim wypadnie. I nagle, niespodziewanie, pomiędzy jedną piosenką a drugą, słyszę zdanie:

Tylko głupcy nazywają samowolę wolnością– Tacyt “

Tak mi się spodobało, że zapisałam go sobie w notatkach na telefonie, a dopiero teraz dzielę się ze światem.
Bóg mówi nam, że kiedy staniemy się Jego dziećmi, jesteśmy wolni.
A samo słowo “wolność” kojarzy nam się z robieniem co nam się żywnie podoba.
Wolność, to zupełne przeciwieństwo bycia w niewoli, w więzieniu.

“Bo wy do wolności powołani zostaliście, bracia; tylko pod pozorem tej wolności nie pobłażajcie ciału, ale służcie jedni drugim w miłości” Gal. 5,13

Biblia ostrzega nas przed złym korzystaniem z wolności. Natomiast Tacyt (kimkolwiek jest, podejrzewam, że jakiś filozof, ale nie chce mi się sprawdzać), bardzo celnie trafia w sedno całej sprawy: złe korzystanie z wolności nazywa samowolą.
I to jest prawda. Człowiek nie będący w więzieniu, jest wolny. Czy jednak będąc na wolności kradniemy, zabijamy i robimy co chcemy? Na ogół nie. Możemy kraść? Nie będąc w więzieniu, możemy. Jednak tego nie robimy, bo moglibyśmy trafić za kratki, stracić wolność.
Bóg przez Jezusa Chrystusa uwolnił nas z niewoli grzechu, jesteśmy wolni! (Jeśli staliśmy się Jego dziećmi). Zero kajdanów, nic.
“Chrystus wyzwolił nas, abyśmy w tej wolności żyli. Stójcie więc niezachwianie i nie poddawajcie się znowu po jarzmo niewoli”. Gal. 5,1
Czy jednak człowiek będący w Chrystusie może robić wszystko? Może:
“Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić”.
1 Kor. 6,12
Osoba, która zrozumiała łaskę, zrozumiała co tak naprawdę wydarzyło się na krzyżu nie będzie chciała popaść w samowolkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *