Trochę kulturki.

img_20160402_132952

Tytuł jaki przyszedł mi do głowy w trakcie pisania tego tekstu, to “Co ma wspólnego chrześcijaństwo z bekaniem?” Bo o tym trochę będzie. Nie dodałam go jednak, ponieważ może on zgorszyć, a tego bym nie chciała.

Poprzednim razem pisałam o kulturze Polaków w Anglii, a dzisiaj chciałabym odnieść ją do chrześcijaństwa. Czyż nie jest tak, że chrześcijanie powinni być kulturalni? Co to właściwie znaczy “być  kulturalnym”? Czy tylko dobre zachowanie, przyzwoite, nie robiące wstydu? Sprawdziłam: słowo “kultura” ma wiele znaczeń. Między innymi te, które wymieniłam powyżej.
Każdy kraj ma swoją kulturę, swoje przyzwyczajenia.

[i tu, nie wiem dlaczego, przychodzi mi na myśl, iż Grekom wypada bekać przy stole, bo to świadczy o dobrym posiłku a Polakom nie…]

No. Nie wypada bekać na głos, jest to niekulturalne, prawda?
Powtórzę: każdy kraj ma swoją kulturę. Istnieje również takie państwo (mam nadzieję, że mogę takiego określenia użyć), które jest niewidoczne gołym okiem. Kto podjął decyzję pójścia za Jezusem i Mu o tym powiedział (rzecz jasna), nie jest ze świata, ma ojczyznę w Niebie,* gdzie również jest pewna kultura. I dobrze by było nie wypierać się swojej narodowości, że jest się skądinąd. Zresztą, nie może się ukryć miasto położone na górze.**

Jeśli się komuś “wymsknie taki bek” i nagle wszystkie spojrzenia zwrócą się na ofiarę, poczuje zawstydzenie.
Nie zawstydzajmy siebie będąc w ziemskim kraju, ale dajmy po sobie poznać, że jesteśmy nie z tego świata.
A książką niebiańskiego sawłarwiwru jest Biblia.

__________________________________________________________
* “W domu Ojca mego wiele jest mieszkań; gdyby było inaczej, byłbym wam powiedział. Idę przygotować wam miejsce.” ew. Jana 14,2.
** “Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze.” Mat.5,14.
“Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” Mat. 5,16.

One thought on “Trochę kulturki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *