Nie da się ukryć, że ostatnie temperatury wprawiają większości w zawrót głowy (większości, bo ja akurat na nie nie narzekam). Niemniej jednak, komu w taką temperaturę chce się kawy, a tym bardziej uczyć się francuskiego? NAM!

Po francusku upał to la canicule albo la chaleur. I o tyle, to pierwsze można skojarzyć z piosenką Kanikuły, to drugie może być bardziej problematyczne. Z szałem, szalem czy czym skojarzyć można to słówko? A może jeszcze z czym innym? Co myślisz?
Zaznaczyć jeszcze trzeba, że oba słówka mają rodzaj żeński. Ciepłe, rozgrzane baby! – rzec można.

Un smoothie

Smoothie po francusku ma płeć męską i jest napojem owocowo-, warzywnym. Albo samo owocowym lub samym warzywnym z dodatkiem…

No właśnie. Przeglądając francuskojęzyczne strony, dochodzę do wniosku, że smoothie u nich może być również z mlekiem, jogurtem, a nie z wodą lub gotowym sokiem. U nas, w Polsce na bazie mlecznej będzie raczej shake, a koktail z maślanką. (We Francji un coctail to drink alkoholowy, więc bądźcie czujni!).

Les fruits, czyli owoce

Pomyślałam sobie, że w lato warto jeść owoce. W ogóle warto jeść owoce. Aczkolwiek w lato jest ich zdecydowanie więcej. A i suszy bardziej człowieka wtedy, więc soki i smoothies polecam robić.

Znalazłam stronę, na której znajduje się kilka rad i przepisów:

Un smoothie pour chaque envie

Polecam więc zajrzeć na tą stronę, wybrać przepisy dopasowane do Twoich potrzeb, wydrukować je i zrobić.

Zapewniam, że używając francuskojęzycznych przepisów, bardziej obyjesz się z językiem, a robota owocowych przysmaczków również pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.Wpis powstał ze współpracy z Olą z bloga francuskiprzykawie.blogspot.com 
Wpis dot. owoców:
http://francuskiprzykawie.blogspot.com/2015/10/owoce.html

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *